e-mail: [email protected]

Ranije objave

 

10.05.2016. godine

Seminar u organizaciji Centra za edukaciju nosilaca pravosudnih funkcija

»Pravo na djelotvorni pravni lijek, ustavna žalba i dejstvo i praksa odluka Ustavnog suda po istoj«

Predsjednica Ustavnog suda Crne Gore, Desanka Lopičić učestvovala je u radu Seminara“Pravo na djelotvorni pravni lijek, ustavna žalba i dejstvo i praksa odluka Ustavnog suda po istoj“  u organizaciji Centra za edukaciju nosilaca pravosudnh funkcija, 10. maja 2016. godine.

Osnovni cilj Seminara bio je neposredan dijalog sa predstavnicima sudova o postupku po ustavnoj žalbi kao individualnom sredstvu zaštite ljudskih prava i sloboda.

Predsjednica Lopičić je u svom izlaganju ukazala na ulogu Ustavnog suda i sudske vlasti u zaštiti ljudskih prava i sloboda, kao i na njihov međuodnos u tom postupku. Istakla je  da je to jedan od činilaca konstitucionalizacije moderne države.

 Istakla je i stav Evropskog suda za ljudska prava u predmetu Siništaj i drugi protiv Crne Gore (predstavke br. 1451/10, 7260/10 and 7382/10.) da se ustavna žalba u Crnoj Gori u načelu može smatrati djelotvornim pravnim sredstvom, od 20. marta 2015. godine, odnosno datuma kada je novi Zakon stupio na snagu, što znači da je neophodno podnošenje ustavne žalbe pred Ustavnim sudom prije podnošenja predstavke Evropskom sudu.  

Predsjednica Lopičić je učesnike Seminara upozanala sa novinama sadržanim u novom Zakonu o Ustavnom sudu Crne Gore usvojenom u martu 2015. godine, koje se odnose na  mogućnost sudije, odnosno predsjednika sudskog vijeća da zastane sa postupkom i pokrene postupak za ocjenu ustavnosti, odnosno ustavnosti i zakonitosti  propisa koji primjenjuje u svom radu. To će po njenoj ocjeni doprinjeti do smanjivanja razlika između jurisdikcije redovnog i ustavnog suda s jedne strane, a s druge strane i jednima i drugima je otvorena mogućnost za neposredno tumačenje kako ustavnih tako i zakonskih normi, odnosno sudskoj vlasti da "Sudi na osnovu Ustava, zakona i potvrđenih i objavljenih međunarodnih ugovora" (član 118. stav 2 Ustava), a Ustavnom sudu da ostvarivanjem svoje nadležnosti ispuni svoj zadatak jemca poštovanja i primjene Ustava Crne Gore.

U praksi Ustavnog suda ustavna žalba učestvuje sa više od 80% u ukupnom broju predmeta iz svih nadležnosti, a u prošle godine podnijeto je 1109 ustavnih žalbi.

 

26.04.2016. godine

 

S A O P Š T E NJ E

 

 

Ustavni sud Crne Gore, u sastavu: Hamdija Šarkinović, koji predsjedava sjednicom i sudije – Dragoljub Drašković, Milorad Gogić, Miodrag Iličković,

Mevlida Muratović i Budimir Šćepanović, na V sjednici održanoj 26. aprila

2016. godine:

u predmetu U-VII broj 1/16, većinom glasova, odbacio je izbornu žalbu.

 

25.04.2016. godine

STUDIJSKA POSJETA SJEDINJENIM AMERIČKIM DRŽAVAMA

Delegacija Ustavnog suda Crne Gore na čelu sa predsjednicom g-đom Desankom Lopičić boravila je u studijskoj posjeti Sjedinjenim Američkim Državama (države: Nju Jork, Delaver, i Vašington D.C)  u cilju razmjene iskustava sa sudijama i državnim zvaničnicima te države.

Delegaciju Ustavnog suda primio je predsjednik Vrhovnog suda SAD-a,  g-din Džon G. Roberts. Predsjednica Lopičić je tokom razgovora sa predsjednikom Robertsom ukazala na bitne karakteristike crnogorskog pravnog sistema i evropsko kontinentalnog modela ustavnog sudstva u Crnoj Gori. Istaknuta je važna uloga ustavnih sudova odnosno vrhovnih sudova koji u nacionalnom okviru imaju ulogu vrhovnog interpretatora Ustava.

Tokom posjete SAD-u delegacija Ustavnog suda Crne Gore je razmjenila iskustva i sa sudijama federalnih i državnih sudova, tužiocima i drugim zvaničnicima o pitanjima od značaja za efikasan pravni sistem.

U Nju Jorku delegacija Ustavnog suda Crne Gore sastala se sa sudijom Apelacionog suda Sjedinjenih Američkih Država za drugi okrug  g-dinom Robertom D. Sakom .

U državi Delaver, delegacija se sastala g-dinom Čarlsom M. Oberlijem, tužiocem Sjedinjenih Američkih Država i sa g-dinom Pol. R. Valasom sudijom Višeg suda okruga Nju Kastel. Crnogorska delgacija je u Doveru prisustvovala raspravama u predmetima koji se vode predVrhovnim sudom države Delaver. Posjeta Doveru, završena je prijemom kod guvernera države Delaver, g-dina Džeka Alana Markela.

U Vašingtonu crnogorska delegacija je posjetila Apelacioni sud Okruga Kolumbija i sastala se sa predsjednikom tog suda g-dinom Erikom T. Vašingtonom i sudijom Anom Blakburn Rigsbi.

Posjeta  Sjedinjenim Američkim Državama završena je sastancima  u Ministarstvu vanjskih poslova SAD u Vašingtonu, sa g-dinom Hojt Brajan Ji-om, zamjenikom pomoćnika sekretara za evropske i evro-azijske poslove i g-dinom Džejmsom A. Volš-em, zamjenikom pomoćnika državnog sekretara u Birou za borbu protiv međunarodne trgovine drogom i sprovođenje zakona.

Posjetu je organizovala Ambasada SAD u Podgorici - Biro za borbu protiv međunarodne trgovine drogom i sprovođenje zakona (INL), u periodu od 9. do 18. aprila 2016. godine.

 

22.04.2016. godine

S A O P Š T E NJ E

Vijeće za rješavanje pretpostavki za meritorno odlučivanje o ustavnim žalbama Ustavnog suda, u sastavu: predsjednica Desanka Lopičić i sudije Milorad Gogić i Hamdija Šarkinović, na I-sjednici održanoj 22.aprila 2016. godine, odbacilo je ustavne žalbe u predmetima:

·        U-III broj 148/16,

·        U-III broj 150 i 272/16,

·        U-III broj 224/16,

·        U-III broj 256/16,

·        U-III broj 265/16,

·        U-III broj 267/16,

·        U-III broj 270/16,         

·        U-III broj 282/16,

·        U-III broj 283/16,

·        U-III broj 289/16,

·        U-III broj 292/16, 

·        U-III broj 294/16.

 

 

20.04.2016. godine

 

S a o p š t e nj e

 

Drugo vijeće za meritorno odlučivanje o ustavnim žalbama Ustavnog suda, u sastavu: predsjednik Budimir Šćepanović i sudije  Milorad Gogić i Miodrag iličković, na I sjednici održanoj 20. aprila 2016. godine:

 

  • u predmetu Už-III broj 207/16, odbilo je ustavnu žalbu.

                                                                     

07.04.2016. godine

Studijska posjeta Sjedinjenim Američkim Državama u organizaciji Ambasade SAD u Crnoj Gori 

Delegacija Ustavnog suda Crne Gore koju predvodi predsjednica g-đa Desanka Lopičić boraviće u studijskoj posjeti Sjedinjenim Američkim Državama, države: Nju Jork, Delaver, i Vašington D.C  u cilju razmjene iskustava sa sudijama i državnim zvaničnicima.

Posjetu  organizuje Ambasada SAD u Podgorici - Biro za borbu protiv međunarodne trgovine drogom i sprovođenje zakona (INL), u periodu od 9. do 18. aprila 2016. godine.

Tokom desetodnevnog boravka crnogorska delegacija će se upoznati sa nadležnostima američkih državnih sudova i drugih organa pravosuđa. U okviru programa studijske posjete planirani su sastanci  sa sudijom Apelacionog suda Sjedinjenih Američkih Država za drugi okrug  g. Robertom D. Sakom u Nju Jorku, i sa guvernerom države Delaver, Džekom Alanom Markelom u Doveru.

Delegacija će zaključiti posjetu  Sjedinjenim Američkim Državama sastancima u Vrhovnom sudu SAD-a i u Ministarstvu vanjskih poslova SAD u Vašingtonu. 

 

05.04.2016. godine

Regionalna konferencija u Sarajevu

Predsjednica Ustavnog suda Crne Gore Desanka Lopičić i sudija Budimir Šćepanović prisustvovaće Regionalnoj konferenciji  na temu „Odluke Evropskog suda za ljudska prava i njihov uticaj na standarde nacionalnih ustavnih sudova“, koja će se od 7. do 9. aprila 2016. godine održati u Sarajevu.

Konferenciju organizuje Ustavni sud Bosne i Hercegovine, u saradnji sa Njemačkom fondacijom za međunarodno pravnu saradnju IRZ.

Predsjednica Lopičić će, na Konferenciji, imati izlaganje na temu: ”Uticaj odluka Evropskog suda za ljudska prava na praksu Ustavnog suda Crne Gore“

 

05.04.2016. godine

SAOPŠTENJE ZA JAVNOST

Povodom informacije objavljenje u dnevnom listu „Dan“,  5. aprila 2016. godine, da je „Zakon o majkama ustavan uprkos mišljenju Vlade“ , Ustavni sud Crne Gore ukazuje da nije odlučivao o ustavnosti odredaba člana 54.a i 54.b Zakona o dopunama Zakona o socijalnoj i dječijoj zaštiti, koju su podnijela tri građanina iz Kolašina, dana 23. februara 2016. godine. 

Ustavni sud Crne Gore,  je na sjednici od  31. marta 2016. godine,   iz  procesnih razloga,  odbacio ranije podnijetu inicijativu  I. A., iz Rožaja od 29. decembra 2015. godine ,  jer je podnosilac odustao od inicijative za ocjenu ustavnosti istih odredaba Zakona o dopunama Zakona o socijalnoj i dječijoj zaštiti.  

 

01.04.2016. godine

IV sjednica Ustavnog suda - 31.03.2016. godine

Saopštenje sa IV sjednice Ustavnog suda

 

30.03.2016. godine

Sastanak sa predstavnicima Međunarodne komisije pravnika

Predsjednica Ustavnog suda Crne Gore, Desanka Lopičić sastala se danas sa predstavnicima njemačke sekcije Međunarodne komisije pravnika, NVO sa sjedištem u Ženevi osnovane 1952. godine, koju sačinjavaju istaknuti pravnici i visoki zvaničnici ministarstava.

Sastanku su prisustvovale i sudije Saveznog Ustavnog suda Republike Njemačke prof.dr Michael Eichberger i prof.dr Andreas Paulus.

Predsjednica je učesnike skupa upoznala sa nadležnostima Ustavnog suda Crne Gore i istakla da Ustavni sud ima izuzetno značajnu i odgovornu ulogu u procesu dalje izgradnje države Crne Gore, kao nezavisne i demokratske drzave, a takođe da svojim odlukama obezbjedjuje da se u domaći pravni poredak ugrade evropske vrijednosti i evropski strandardi.

Sagovornici su se kroz neposredan dijalog upoznali sa ulogom Ustavnog suda Crne Gore u izgradnji pravne države, a sa druge strane i  sa aktuelnim dešavanjima u oblasti njemačkog pravosuđa.

 

21.03.2016. godine

Sudije Ustavnog suda na Trećem forumu o vladavini prava za jugoistočnu Evropu

Sudije Ustavnog suda Crne Gore, g-đa Mevilda Muratović i dr Dragoljub Drašković prisustvovali su Trećem forumu o vladavini prava za  jugoistočnu Evropu, koji se 18. i 19. marta održao u Sarajevu.

Cilj Foruma je promocija implementacije Evropske konvencije o ljudskim pravima u regionu, osnaživanje regionalne saradnje kontinuiranim razvojem vladavine prava i ljudskih prava, kao i unaprjeđenje procesa EU integracija u regionu.

Pored delegacija iz Crne Gore, Forumu su prisustvovali i učesnici iz: Albanije, BiH, Hrvatske, Kosova, Makedonije i Srbije, kao i sudije Evropskog suda za ljudska prava.

 

11.03.2016. godine

III sjednica Ustavnog suda - 11.03.2016. godine

Saopštenje sa III sjednice Ustavnog suda

 

01.03.2016. godine

NJ.E. Mitja Močnik, ambasador Republike Slovenije u Crnoj Gori  u posjeti Ustavnom sudu Crne Gore 

Nj.E Mitija Močnik, ambasador Republike Slovenije u Crnoj Gori, posjetio je danas Ustavni sud Crne Gore. Tokom razgovora ambasador Močnik je pokazao interes za rad Ustavnog suda i način donošenja odluka, a posebno za unapređenje saradnje između Ustavnog suda Crne Gore i Ustavnog suda Republike Slovenije.

Predsjednica Ustavnog suda, Desanka Lopičić upoznala je ambasadora sa nadležnostima i radom Ustavnog suda, istovremeno naglašavajući sličnosti između slovenačkog i crnogorskog ustavnopravnog okvira i pravne tradicije. Poseban naglasak stavljen je na ustavnosudsku nadležnost vezanu za postupak po ustavnoj žalbi kao i na način sprovođenja tog postupka.

Predsjednica je u razgovoru ukazala na dobru saradnju između Ustavnog suda Crne Gore i Ustavnog suda Republike Slovenije. Sagovornici su se složili da između dvije države  ima puno sličnosti i istakli dobru saradnju na svim nivoima.

 

29.02.2016. godine

II sjednica Ustavnog suda - 29.02.2016. godine

Saopštenje sa II sjednice Ustavnog suda

 

17.02.2016. godine

Radovi sa Konferencije "Ustavnosudska zaštita izbornog prava": 

  1. Ustavnosudska zaštita izbornog prava - praksa Ustavnog suda Bosne i Hercegovine u Crnoj Gori Mirsad Ćeman, predsjednik Ustavnog suda Bosne i Herecegovine
  2. Ustavnosudska zaštita izbornog prava u Crnoj Goridr Dragoljub Drašković, sudija Ustavnog suda Crne Gore
  3. Ustavni sud kao izborni sudijadr Jadranka Sovdat, potpredsjednica Ustavnog suda Republike Slovenije 
  4. Osiguranje biračkog prava u slučaju referendumadr.sc Marko Babić, sudija Ustavnog suda Republike Hrvatske 
  5. Ustavni sud Republike Hrvatske - zaštitnik ustavnosti i zakonitost izbora zastupnika u Hrvatski sabor, dr.sc Mato Arlović, sudija Ustavnog suda Republike Hrvatske 
  6. PRIMJENA EVROPSKE KONVENCIJE ZA ZAŠTITU LJUDSKIH PRAVA I OSNOVNIH SLOBODA U PRAKSI USTAVNOG SUDA CRNE GORE, Mr Hamdija Šarkinović

     

15.02.2016. godine

 Dan Ustavnog suda Crne Gore

15. februar 2016.godine

Danas je u Budvi svečano obilježen Dana Ustavnog suda Crne Gore.

Svečanosti su prisustvovali:

-ministar pravde, g-din Zoran Pažin, predsjednica Vrhovnog suda, g-đa Vesna Medenica, vrhovni državni tužilac, g-din Ivica Stanković, glavni specijalni državni tužilac, g-din Milivoje Katnić, zaštitnik ljudskih prava i sloboda, g-din Šućko Baković, predsjednik Sudskog savjeta, g-din Mladen Vukčević, zastupnica Crne Gore pred Evropskim sudom za ljudska prava, g-đa Valentina Pavličić i predsjednici sudova u Crnoj Gori,

- ambasadorka Savezne Republike Njemačke u Crnoj Gori, Nj.E gospođa Gudrun Elisabeth Steinacker i rukovodilac projekta IRZ fondacije dr Stefan Purner i

- predsjednici i sudije ustavnih sudova Bosne i Hercegovine, Hrvatske, Makedonije, Slovenije, Srbije, Češke i Njemačke.

U svom pozdravnom govoru predsjednica Ustavnog suda, g-đa Desanka Lopičić je ukazala na ulogu Ustavnog suda Crne Gore, nakon donošenja Ustava iz 2007. godine, kojim je proširena nadležnost Ustavnog suda ne samo da štiti ustavnost i zakonitost već i ljudska prava i slobode i da je ta nadležnost promijenila karakter Ustavnog suda, praveći istovremeno jasnu prekretnicu u njegovom razvoju.

Istakla je da je ustavotvorac važnost ustavnosudske funkcije u savremenoj Crnoj Gori, dodatno afirmisano usvajanjem Amandmana na Ustav iz 2013. godine, kojima su unijete značajne novine u pogledu sastava, načina izbora, položaja i garancija i nezavisnosti sudija Ustavnog suda.

Takođe je ukazala da noviju istoriju Ustavnog suda obilježava i aktuelni društveni, a u širem smislu i politički trenutak, koji se, u odnosu na Ustavi sud, reflektuje u osporavanju velikog broja zakona koje je usvojila Skupština Crne Gore i da je u posljednje dvije godine, pred Ustavnim sudom osporeno 90 zakona, kao i da je priliv predmeta po ustavnim žalbama značajno povećan.

Na svečanosti su govorili: ministar pravde, g-din Zoran Pažin, rukovodilac projekta IRZ fondacije dr Stefan Purner, ambasadorka Savezne Republike Njemačke u Crnoj Gori, Nj.E gospođa Gudrun Elisabeth Steinacker, predsjednik Ustavnog suda Bosne i Hercegovine, g-din Mirsad Ćeman, predsjednica Ustavnog suda Republike Makedonije g-đa Elena Goševa, predsjednik Ustavnog suda Republike Slovenije, g-din Miroslav Mozetič, sudija Ustavnog suda Republike Hrvatske dr.sc Marko Babić i sudija Ustavnog suda Republike Srbije g-din Predrag Ćetković.

Predsjednik Crne Gore, g-din Filip Vujanović, predsjednik Skupštine Crne Gore g-din Ranko Krivokapić i predsjednik Vlade Crne Gore g-din Milo Đukanovići, koji zbog unaprijed preuzetih obaveza nijesu mogli prisustvati svečanosti uputili su čestitke Ustavnom sudu povodom obilježavanja Dana Ustavnog suda.

Čestitke povodom Dana Ustavnog suda Crne Gore:

1. Čestitka Predsjednika Crne Gore, g-dina Filipa Vujanovića 

2. Čestitka predsjednika Skupštine Crne Gore, g-dina Ranka Krivokapića 

3. Čestitka predsjednika Vlade Crne Gore, g-dina Mila Đukanovića 

 

12.02.2016. godine

Konferencija

“Ustavnosudska zaštita izbornog prava”

Budva, 14-16. februar 2016. godine

Povodom obilježavanja 15. februara, Dana Ustavnog suda, Ustavni sud Crne Gore u saradnji sa Njemačkom fondacijom za međunarodnopravnu saradnju IRZ organizuje Konferenciju na temu: “Ustavnosudska zaštita izbornog prava”.

Konferenciji će prisustvovati predsjednici i sudije ustavnih sudova država iz regiona (Bosna i Hercegovina, Hrvatska, Makedonija, Slovenija, Srbija), kao i dr Vojtech Simicek, sudija Ustavnog suda Republike Češke i dr Dieter Homig, bivši sudija Saveznog Ustavnog suda Republike Njemačke.

Konferencija će se održati u Budvi, u periodu od 14. do 16. februara 2016. godine.

 

10.02.2016. godine

I sjednica Ustavnog suda - 10.02.2016. godine

Saopštenje sa I sjednice Ustavnog suda

 

06.02.2016. godine

OBAVJEŠTENJE O PREDMETU U-I BR. 40/15

 

Ustavnom sudu je 29. decembra 2015. godine podnijeta Inicijativa za pokretanje postupka za ocjenu ustavnosti odredaba člana 54.a i 54.b Zakona o dopunama Zakona o socijalnoj i dječijoj zaštiti. Inicijativu je podnijelo je fizičko lice I. A., iz Rožaja.

Prema odredbi člana 39. stav 2. Zakona o Ustavnom sudu, Ustavni sud u svakom predmetu mora odlučiti najkasnije u roku od 18 mjeseci od dana pokretanja postupka pred tim sudom, ako ovim zakonom nije drukčije određeno. Navodimo da je Ustavni sud predmetnu inicijativu saglasno Zakonu o Ustavnom sudu dostavio Skupštini i Vladi Crne Gore, na davanje mišljenja.

Ukazujemo da sudija Ustavnog suda, odnosno Ustavni sud, saglasno odredbi člana 4. stav 5. Zakona o Ustavnom sudu, ne može javno iznositi svoje mišljenje o pitanju koje je predmet spora pred Ustavnim sudom, odnosno prejudicirati ishod postupka. Takođe ukazujemo da je pravno dejstvo odluka Ustavnog suda po svim nadležnostima, pa i u postupku ocjene ustavnosti zakona uređeno Ustavom i Zakonom, i da odluke Ustavnog suda djeluju pro futuro, odnosno ubuduće - od dana objavljivanja u Službenom listu Crne Gore.

 

28.01.2016. godine

Predsjednica Ustavnog suda Crne Gore Desanka Lopičic na Svečanoj sjednici Evropskog suda za ljudska prava

Predsjednica Ustavnog suda, g-đa Desanka Lopičić prisustvovaće, 29. januara 2016. godine, svečanom otvaranju sudijske godine Evropskog suda za ljudska prava u Strazburu, na poziv predsjednika Suda, g-dina Guido Raimondi-a.

Nakon svečanog otvaranja nove radne godine predsjednica Lopičić će učestvovati u radu seminara na temu  “Genocid, zločini protiv čovječnosti , ratni zločini i terorizam”.

Tokom posjete Strazburu, predsjednica Lopičić će se sastati sa generalnim direktorom Direktorata za ljudska prava i vladavinu prava Savjeta Evrope, g-dinom Philippe Boillat-om, s ciljem promovisanja dobrih rezultata projekta “Podrška Ustavnom sudu Crne Gore  i instituciji Ombudsmana u implementaciji standarda Evropskog suda za ljudska prava” (SOCCER) i nastavka dalje saradnje u okviru novog projekata PREDIM.

 

06.01.2016. godine

Intervju predsjednice Ustavnog suda Desanke Lopičić

dnevne novine “Dan”, 04. januar 2016. godine 

1. Da li građani imaju pravo na naknadu štete koju su pretrpjeli primjenom neustavnog propisa?

 

Odluka Ustavnog suda o neustavnosti, odnosno nezakonitosti bilo kojeg propisa u principu ima pravno dejstvo za ubuduće (“pro futuro”), tj. od dana njenog objavljivanja u “Službenom listu Crne Gore”. Prema odredama Zakona o Ustavnom sudu koji se primjenjuje od 20. marta 2015. godine, Ustavni sud može odlukom kojom utvrdi da zakon ili drugi propis i opšti akt nije u saglasnosti s Ustavom, odnosno sa zakonom, odrediti način naknade štete za sva lica kojima je povrijeđeno pravo konačnim ili pravosnažnim pojedinačnim aktom donijetim na osnovu tog zakona ili drugog propisa, nezavisno od toga da li su podnijeli inicijativu.

 

 Ustavni sud, saglasno Ustavu, u postupku apstraktne kontrole ima mogućnost da u toku postupka naredi obustavu izvršenja pojedinačnog akta, ako bi njihovim izvršenjem mogle nastupiti neotklonjive štetne posljedice.

 

Pored toga, Zakon o Ustavnom sudu daje mogućnost svakom licu kome je povrijeđeno pravo konačnim ili pravosnažnim pojedinačnim aktom, donijetim na osnovu zakona, drugog propisa ili opšteg akta za koji je odlukom Ustavnog suda utvrđeno da nije bio ili da nije u saglasnosti s Ustavom, ili zakonom, da traži od nadležnog organa izmjenu tog pojedinačnog akta, ako ta izmjena ne utiče na prava savjesnih trećih lica. Taj postupak se ne ostvaruje pred Ustavnim sudom, već pred drugim organima zavisno od prirode konačnog ili pravosnažnog pojedinačnog akta i vrste pravnih posljedica koje je taj akt prouzrokovao.

2. Da li se slažete sa stavom redovnih sudova da bi dosuđivanje takve naknade bilo retroaktivna primjena odluka Ustavnog suda? Ako se prihvati takav stav, kako onda građani da nadoknade štetu, odnosno kako da se otklone posljedice primjene neustavnog propisa?

Stavove redovnih sudova Ustavni sud ocjenjuje jedino u konkretnim predmetima u postupku po ustavnoj žalbi, što podrazumijeva da će Ustavni sud i o stavu sadržanom u Vašem pitanju odlučiti ako bude predmet ustavnosudskog spora.

3. Evropski sud za ljudska prava smatra da su države dužne da obezbijede sudski sistem koji će poštovati pravo na suđenje u razumnom roku. Da li smatrate da se odlučivanjem po ustavnim žalbama pred Ustavnim sudom krši to ljudsko pravo? 

Tačna je vaša konstatacija da Evropski sud za ljudska prava stalno ističe da su ,,države potpisnice Konvencije preuzele obavezu da organizuju svoje pravne sisteme na način da osiguraju usaglašenost sa zahtjevima Konvencije’’. Evidentno je, takođe, da je institut ustavne žalbe, nakon uvođenja, postao značajan mehanizam zaštite ljudskih prava i sloboda u Crnoj Gori. To su predmeti u kojima Ustavni sud utvrđuje eventualnu povredu prava i slobode učinjenih pojedinačnim aktom, radnjom ili nepostupanjem državnog organa, pravnog lica ili drugog subjekta koji vrši javna ovlašćenja.

Međutim, ne smatram da Ustavni sud Crne Gore krši pravo na suđenje u razumnom roku. Imajući u vidu priliv predmeta jasno je da Ustavni sud sa postojećim kapacitetima postiže  efikasnost u odlučivanju. Ilustracije radi, samo u godini na izmaku, zaključno sa 28. Decembrom, Ustavnom sudu su izjavljene 1094 ustavne žalbe, što je do sada najveći broj izjavljenih žalbi u jednoj godini. Ustavni sud je u zadnje dvije godine imao u radu 1531 ustavnu žalbu, od čega je riješio 1105 ustavnih žalbi.

Evropska komisija je, u Mišljenju o napretku Crne Gore za 2015. godinu, konstatovala da je Ustavni sud Crne Gore u 2014. godini riješio tri puta više predmeta u odnosu na prethodnu godinu iako je priliv predmeta bio značajno povećan. Kao što Vam je poznato, ustavna žalba u Crnoj Gori, prema stavu Evropskog suda za ljudska prava, u principu se može smatrati djelotvornim pravnim sredstvom, od 20. marta 2015. godine. To znači da je podnošenje ustavne žalbe pred Ustavnim sudom Crne Gore prije obraćanja Evropskom sudu za ljudska prava, obavezno.

4. Da li će sudije Ustavnog suda inicirati izmjene zakona kako bi se na nedvosmislen način propisalo pravo naknade štete svima koji je pretrpe primjenom propisa za koji Ustavni sud utvrdi da je neustavan?

Ustavni sud, nema nadležnost da predlaže izmjene bilo kojeg zakona, pa ni Zakona o Ustavnom sudu. Naša uloga je da iz pravnog poretka uklanjamo neustavne zakone, neustavne i nezakonite druge propise i opšte akte. Dakle, Ustavni sud se može smatrati “negativnim zakonodavcem”.

 

5. Često se dešava da Ustavni sud nakon nekoliko godina odluči po podnijetoj inicijativi i utvrdi nezakonitosti. Upravo je to razlog što se Ustavni sud nađe i na meti kritika, i često mu se imputira da predmete predugo „drži u fiokama“. Kako komentarišete takve ocjene?

Tačno da ovakvih primjera, u odnosu na dužinu odlučivanja, ima u praksi Ustavnog suda, ali je broj tih predmeta zanemarljiv u odnosu na ukupan broj predmeta o kojima Ustavni sud odlučuje po svim nadležnostima.

Treba imati u vidu specifičnost postupaka koji se sprovode pred Ustavnim sudom. Ustavnosudski sporovi su složeni, dejstvo odluka odnosi se na veliki broj subjekata, a često imaju značajne pravne, materijalne ili druge implikacije i zato je potrebno vrijeme kako bi se ovakvi predmeti  kvalitetno riješili. Osim toga, Ustavni sud je, saglasno Ustavu, posljednja instanca protiv čijih odluka se u Crnoj Gori ne može izjaviti bilo koje pravno sredstvo, pa brzina donošenja odluka ne treba da bude najvažniji kriterijum u odlučivanju Ustavnog suda. Dakle, iz svega proističe da aršini za mjerenje ažurnosti Ustavnog suda ne mogu biti istovjetni sa kriterijumima brzine odlučivanja pred redovnim sudovima. Važno je napomenuti da Ustavni sud u pogledu ažurnosti rješavanja predmeta ne zaostaje u poređenju sa ustavnim sudovima u državama u okruženju.

6. Da li smatrate da rast broja podnesenih ustavnih žalbi upozorava na ugroženost ljudskih prava u Crnoj Gori?

Mišljenja sam da treba vrlo oprezno izvoditi konačne zaključke u odnosu na ugroženost ljudskih prava u Crnoj Gori na osnovu kriterijuma broja podnijetih ustavnih žalbi, imajući u vidu da Zakon o Ustavnom sudu propisuje da svako lice (ako smatra da mu je povrijeđeno ljudsko pravo ili sloboda zajamčeno Ustavom, pojedninačnim aktom, radnjom ili nepostupanjem državnog organa ili drugog subjekta koji vrši javna ovlašćenja), nakon iscrpljenih djelotvornih pravnih sredstava može podnijeti ustavnu žalbu. Treba naglasiti da više od polovine od ukupnog broja podnijetih ustavnih žalbi o kojima je Sud odlučivao u prethodne dvije godine nijesu ispunjavale ni procesne pretpostavke za njihovo podnošenje, zbog čega su, saglasno sa Ustavom i Zakonom, odbačene.

Povećanje broja podnijetih ustavnih žalbi, može se tumačiti i kao znak rasta povjerenja u Ustavni sud kao instituciju. Ipak, zaštita ljudskih prava i sloboda nije samo obaveza Ustavnog suda. Kao što znate, pored Ustavnog suda, zaštiti ljudskih prava doprinose svi subjekti uključeni u sistem njihove zaštite, odnosno sudovi, organi uprave, Zaštitnik ljudskih prava i sloboda...

7. Odluke Ustavnog suda kojima se utvrdi nezakonitost nekog akta, a zbog kojeg su građani ili budžet trpili štete, ne ispravljaju to stanje. Da li smatrate da je bilo takvih slučajeva u kojima je Ustavni sud odlučivao, a kojima se naknadno moglo pozabaviti i državno tužilaštvo? Da li možete reći o kojim slučajevima je riječ?

Pravni sistem svih uređenih država, pa tako i Crne Gore, se temelji, između ostaloga, i na jasnoj podjeli nadležnosti, a u vezi konkretnog pitanja nadležnosti Ustavnog suda i tužilaštva. Kao što sam već navela, nadležnost Ustavnog suda se iscrpljuje u donošenju odluke da li je osporeni pravni akt u skladu s Ustavom i zakonom. U slučajevima utvrđene neustavnosti, odnosno nezakonitosti taj pravni akt prestaje da važi danom objavljivanja odluke Ustavnog suda u Službenom listu Crne Gore. Da li će iz odluka Ustavnog suda proisteći eventualne pravne posljedice za donosioce akata nadležni su drugi organi, a ne Ustavni sud.

Moram istaći da odluke Ustavnog suda, po pravilu, sprovode svi organi na koje se odnose, o čemu svjedoči činjenica da je Ustavni sud, saglasno Ustavu, samo u dva slučaja (1993. i 1994. godine) tražio izvršenje odluka Suda.

 

8. Da li je tačno da Ustavni sud u prethodnom sazivu nije po službenoj dužnosti pokrenuo nijedan postupak ocjene ustavnosti i zakonitosti bilo kog propisa? Da li to pokazuje da Ustavni sud nedovoljno vrši osnovnu funkciju zaštite ustavnosti jer postupa samo na inicijativu ili predlog drugih lica?

 

Tačno je da Ustavni sud navedeno ovlašćenje nije koristio niti u ovom niti u prethodnom sastavu, ali se ne slažem sa ocjenom da je to pokazatelj nedovoljnog rada Suda u ostvarivanju zaštite ustavnosti i zakonitosti. Naime, u strogo pravnom smislu, ne bi se moglo prihvatiti ovlašćenje Ustavnog suda da samostalno pokreće postupak normativne kontrole. Ovo iz razloga što se time ne samo prejudicira njegova konačna odluka, veći i zato što se ex officio pokretanje postupka protivi pravnom načelu da nema suđenja bez tužbe (nemo iudex sine actore), odnosno pravilu da niko ne može biti sudija u svojoj stvari (nemo iudex in re suo). Pokretanje ex officio postupaka u ustavnoj sudskoj praksi evropskih država je veoma rijedak izuzetak koji se može naći u uporednom ustavnom pravu, ali je ograničeno samo na slučajeve kada se normativna kontrola javlja kao prethodno pitanje za rešavanje nekog drugog ustavnog spora.

Osim toga, ex officio pokretanje postupka nosi sa sobom rizik velike koncentracije moći u posjedu Ustavnog suda koji je u poziciji da „bira“ zakone i druge propise koje će podvrgnuti ustavnoj kontroli. Time se svakako premašuje njegova uloga „negativnog zakonodavca“. U svojoj dosadašnjoj praksi Ustavni sud je s razlogom bio veoma uzdržan u korišćenju ovog ovlašćenja. Postupajući u skladu sa teorijom samoograničenja Ustavni sud upravo osigurava da vršenje najviših državnih funkcija bude u skladu sa ustavnim principom podjele vlasti.

 

Venecijanska komisija je 2007. godine kritikovala ustavno rješenje kojim je data mogućnost pokretanja postupka za ocjenu ustavnosti i zakonitosti od strane Ustavnog suda. Tada je istaknuto da pravo Ustavnog suda da ex officio pokreće postupak može derogirati  rad ostalih grana vlasti, prije svega zakonodavne grane vlasti.

 

Ukazujem da Ustavni sud, u skladu sa Zakonom o Ustavnom sudu, ima i druge procesne mogućnosti za otklanjanje neustavnosti i nezakonitosti, jer Ustavni sud, nije ograničen zahtjevom podnosioca kada postupa po prijedlogu ili inicijativi, tako da svoju ocjenu može da proširi i na odredbe bilo kojeg normativnog akta koje podneskom predlagača ili inicijatora nijesu osporene, ukoliko se te odredbe, prema stanovištu Ustavnog suda, nalaze u sistematskoj vezi s osporenim odredbama i sa njima čine neraskidivu pravnu cjelinu. Pored toga Ustavni sud će sprovesti postupak za ocjenu ustavnosti ili zakonitosti kad ocijeni da je vođenje postupka nužno radi poštovanja vladavine prava, odnosno zaštite ljudskih prava i sloboda zajemčenih Ustavom i u slučaju kad podnosilac odustane od predloga, odnosno inicijative. Ustavni sud u praksi često koristi ove procesne mogućnosti.

 

 

9. Da li utisku nezavisnosti sudija Ustavnog suda doprinosi praksa da se na tu dužnost nerijetko biraju direktno iz poslaničkih, ministarskih ili drugih funkcija na koje su godinama zastupali isključivo partijske interese?

Postupak izbora sudija Ustavnog suda je takav da se sudije biraju na osnovu javnog oglasa i o njihovom izboru se odlučuje kvalifikovanom dvotrećinskom većinom u Skupštini Crne Gore. Podsjećam da je upravo Zakonom o Ustavnom sudu propisano da sudija ne smije učestvovati u političkim aktivnostima niti javno ispoljavati svoja politička uvjerenja. Iako se generalno može postaviti pitanje percepcije nezavisnosti sudija vezano za funkcije koje su neki od njih obavljalje prije izbora za sudiju, naglašavam da sudije Ustavnog suda svoju sudijsku funkciju obavljaju odgovorno i profesionalno u skladu s Ustavom i Zakonom o Ustavnom sudu.

 

 

10. Kako objašnjavate činjenicu da je Ustavnom sudu, na primjer, trebalo pet godina da donese odluku o neustavnosti samo jednog člana Zakonika o krivičnom postupku koji je propisivao mogućnost policiji da pribavlja tzv. listinge bez naredbe suda?

 

U konkretnom slučaju treba sagledati sve okolnosti odlučivanja Ustavnog suda. Naime, u tom periodu se mijenjala i domaća i međunarodna regulativa u toj oblasti, a i sudska praksa Evropskog suda za ljudska prava. U periodu kada je uspostavljan međunarodni standard u odnosu ovlašćenja državnog organa sa jedne strane i prava na privatnost pojedinca sa druge strane, Ustavni sud se i sam našao pred donošenjem složene odluke.

 

Složenost postupka se ogledala i u činjenici da je predmet više puta iznošen na sjednicama Suda i analiziran sa navedenih aspekata. Konačno, Ustavni sud je, u skladu sa međunarodnim standardom, donio odluku kojom je utvrđeno da dio odredbe člana 230. stav 2. ZKP-a koja je omogućavala (da se od pravnog lica koje pruža telekomunikacijske usluge zatraži provjera identičnosti telekomunikacijskih adresa koje su u određenom vremenu uspostavile vezu), u periodu važenja nije bila u saglasnosti s Ustavom Crne Gore.

 

28.12.2015. godine

XIV sjednica Ustavnog suda - 28.12.2015. godine

Saopštenje sa XIII sjednice Ustavnog suda

 

 

17.12.2015. godine

SAOPŠTENJE

Danas je održana Konferencija povodom završetka sprovođenja projekta „Podrška instituciji Ombudsmana i Ustavnom sudu Crne Gore u primjeni evropskih standarda u oblasti ljudskih prava“, (SOCCER) na kojoj je učestvovala predsjednica Ustavnog suda Desanka Lopičić.

Predsjednica Lopičić se zahvalila gospođi Vereni Tejlor, direktorici  Generalnog Direktorijata Savjeta Evrope, koji je omogućio sprovođenje projekta SOCCER i istakla zapažene rezultate rada Ustavnog suda koji su sadržani u Mišljenju Evropske komisije o napretku Crne Gore u 2015. godini, odnosno, stavu Evropskog suda za ljudska prava prema kojem se ustavna žalba, u principu, smatra djelotvornim pravnim sredstvom od 20. marta ove godine.

Takođe, predsjednica Lopičić je ukazala na konkretne rezultate projekta i aktivnosti Savjeta Evrope oko održavanja konferencije na kojoj je obilježeno 50 godina postojanja ustavnog sudstva u Crnoj Gori, inplementacije informacionog sistema u Ustavnom sudu i učešća sudija i savjetnika na važnim i korisnim seminarima, obukama i studijskim posjetama.

Predsjednica Ustavnog suda je na kraju izrazila zadovoljstvo saznanjem da će  Savjet Evrope nastaviti projekat podrške Ustavnom sudu Crne Gore u primjeni evropskih standarda u oblasti ljudskih prava i slobodna na dobrobit građanki i građana Crne Gore.

 

11.12.2015. godine

Seminar u organizaciji Centra za edukaciju nosilaca pravosudnih funkcija

„Dejstvo odluka Ustavnog suda o  ustavnim žalbama“

Predsjednica Ustavnog suda, Desanka Lopičić učestvovala je u radu Seminara „Dejstvo odluka Ustavnog suda o ustavnim žalbama“, u organizaciji Centra za edukaciju nosilaca pravosudnh funkcija. 

Osnovni cilj Seminara bio je neposredan dijalog sa predstavnicima redovnog pravosuđa o postupku po ustavnoj žalbi kao individualnom sredstvu zaštite ljudskih prava i sloboda.

Predsjednica Lopičić je u svom izlaganju ukazala na ulogu Ustavnog suda i sudske vlasti u zaštiti ljudskih prava i sloboda, kao i na njihov međuodnos u tom postupku. Istakla je  da je to jedan od činilaca konstitucionalizacije moderne države.

 Predsjednica je učesnike Seminara upozanala sa novinama sadržanim u novom Zakonu o Ustavnom sudu Crne Gore usvojenom u martu 2015. godine, koje se odnose na  mogućnost sudije, odnosno predsjednika sudskog vijeća da zastane sa postupkom i pokrene postupak za ocjenu ustavnosti, odnosno ustavnosti i zakonitosti  propisa koji primjenjuje u svom radu. To će po njenoj ocjeni doprinjeti do smanjivanja razlika između jurisdikcije redovnog i ustavnog suda s jedne strane, a s druge strane i jednima i drugima je otvorena mogućnost za neposredno tumačenje kako ustavnih tako i zakonskih normi, odnosno sudskoj vlasti da "Sudi na osnovu Ustava, zakona i potvrđenih i objavljenih međunarodnih ugovora" (član 118. stav 2 Ustava), a Ustavnom sudu da ostvarivanjem svoje nadležnosti ispuni svoj zadatak jemca poštovanja i primjene Ustava Crne Gore.

Takođe je ukazala na praksu Ustavnog suda prema kojoj u ukupnom broju predmeta iz svih nadležnosti ustavna žalba učestvuje sa više od 80%, kao i da je u toku ove godine podnijeto 1000 ustavnih žalbi.

 

01.12.2015. godine

AMBASADORKA  SAD-A U  CRNOJ GORI  MARGARET  EN  UEHARA U POSJETI  USTAVNOM SUDU CRNE GORE

Predsjednica Ustavnog suda Crne Gore, Desanka Lopičić primila je, 30. novembra 2015. godine,  Nj.E Margaret En Ueharu, koja je Ustavnom sudu uručila donaciju Ambasade SAD - stručnu pravnu literaturu i kompjutere.

Predsjednica Lopičić je upoznala Ambasadorku Ueharu s ulogom i nadležnostima Ustavnog suda u pravnom sistemu Crne Gore. Tokom razgovora istakla je efikasnost odlučivanja Ustavnog suda po ustavnoj žalbi koja je konstatovana u najnovijem Izvještaju Evropske komisije o napretku Crne Gore i ukazala na stav Evropskog suda za ljudska prava ( predmet S. i dr. protiv Crne Gore), da je ustavna žalba u postupku pred Ustavnim sudom u principu djelotovorno pravno sredstvo.

Ambasadorka Uehara je čestitala na postignutim rezultatima i izrazila spremnost za dalju podršku Ustavnom sudu Crne Gore.

 

27.11.2015. godine 

POSJETA DRŽAVNE SEKRETARKE MINISTARSTVA PRAVDE I ZAŠTITE POTROŠAČA SAVEZNE REPUBLIKE NJEMAČKE

Predsjednica Ustavnog suda Crne Gore, Desanka Lopičić  primila je delegaciju Ministarstva pravde i zaštite potrošača Savezne Republike Njemačke, na čelu sa dr Stefanie Hubig, državnom sekretarkom ovog Ministarstva. Sastanku su, pored državne sekretarke, prisustvovali Nj.E. Gudrun Elisabeth Steinacker, ambasadorka Savezne Republike Njemačke u Crnoj Gori, dr Stefan Pürner, Vođa projekta za Crnu Goru Njemačke fondacije za međunarodnu pravnu saradnju (IRZ), Alexandra Albrecht, Šefica odjeljenja za međunarodnu pravnu saradnju  i Michael Haußner, savjetnik u Ministarstvu pravde Crne Gore.

 

Tokom razgovora razmjenjena su iskustva dvije države o položaju ustavnih sudova Savezne Republike Njemačke i Crne Gore u sistemu podjele vlasti i nadležnostima sa naglaskom na postupke ocjene ustavnosti zakona i drugih propisa kao i ustavne žalbe. Poseban akcenat je stavljen na unapređenje saradnje Ustavnog suda Crne Gore i Saveznog Ustavnog suda Njemačke, organizovanjem studijskih posjeta i angažovanjem eksperata iz oblasti zaštite ljudskih prava i sloboda.

Predsjednica Lopičić je državnu sekretarku Hubig upoznala sa konstatacijom Evropske komisije iz Izvještaja o Crnoj Gori u 2015. godini, da je Ustavni sud u 2014. godini riješio tri puta više predmeta u odnosu na prethodnu godinu, iako je priliv predmeta bio značajno povećan. Takođe, predsjednica Lopičić je izrazila zadovoljstvo proglašenjem ustavne žalbe djelotvornim pravnim sredstvom od strane Evropskog suda za ljudska prava (u predmetu S. i drugi protiv Crne Gore, predstavke br. 1451/10, 7260/10 and 7382/10).

Državna sekretarka Hubig je iskazala spremnost za davanje podrške Ustavnom sudu Crne Gore u daljem radu.

 

25.11.2015. godine

Seminar u okviru projekta “Podrška Instituciji Ombudsmana i Ustavnom sudu u primjeni evropskih standarda u oblasti ljudskih prava“ (SOCCER)

U okviru Projekta koji Ustavni sud realizuje sa Savjetom Evrope, Nebojša Vučinić, sudija Evropskog suda za ljudska prava izabran ispred Crne Gore i Ksenija Turković sudija Evropskog suda za ljudska prava izabrana ispred Hrvatske, 20. novembra 2015. godine, održali su predavanja iz oblasti prava na pravično suđenje (član 6), prava na slobodu i sigurnost (član 5) i zabrane mučenja (član 3).

 

18.11.2015. godine

XIII sjednica Ustavnog suda - 18.11.2015. godine

Saopštenje sa XIII sjednice Ustavnog suda

 

17.11.2015. godine

 “Ustavni sud Crne Gore u sistemu podjele vlasti”

Predsjednica Ustavnog suda Desanka Lopičić, održaće predavanje studentima Fakulteta pravnih nauka Univerziteta Donja Gorica, na temu “Ustavni sud Crne Gore u sistemu podjele vlasti”.

Predavanje će biti prilika da studenti saznaju više o Ustavnom sudu kao čuvaru ustavnosti i zakonitosti, njegovom položaju kao organu sui generis, ulozi suda u konceptu ostvarivanja vladavine prava, ali i šansa da kroz dijalog sa predsjednicom saznaju više o nadležnostima, organizaciji i načinu funkcionisanja ovog suda.

 

12.11.2015. godine

Seminar

“Ustavna žalba u praksi Ustavnog suda Crne Gore”

Podgorica, 13. novembar 2015. godine

 

Ustavni sud Crne Gore u saradnji sa Građanskom alijansom i Advokatskom komorom Crne Gore, 13. novembra 2015. godine organizovao je Seminar na temu: “Ustavna žalba u praksi Ustavnog suda Crne Gore”, čiji je osnovni cilj bio otvoreni dijalog o ustavnoj žalbi kao individualnom sredstvu zaštite ljudskih prava i sloboda, kao i o problemima sa kojima se Ustavni sud suočava u postupku odlučivanja o ovom pravnom sredstvu.

Seminaru su prisustvovale sudije Ustavnog suda Crne Gore, brojni advokati, predstavnici civilnog sektora i međunarodnih organizacija.

Predsjednica Ustavnog suda Desanka Lopičić, u svom uvodnom izlaganju je istakla da ustavna žalba u ukupnom broju predmeta učestvuje sa više od 80 odsto, što ozbiljno ugrožava funkcionalni kapacitet Ustavnog suda Crne Gore. Analizirajući ustavne žalbe, može se zaključiti da su u velikom broju, u sadržajnom smislu, napisane kao da je riječ o sudskoj ili upravnoj žalbi, odnosno o reviziji u parničnom postupku. U njima nema stručne i argumentovane elaboracije povrede ustavnih i konvencijskih ljudskih prava i sloboda konkretnog podnosioca ustavne žalbe. Terminologija koja se koristi slična je onoj koja se koristi pred redovnim sudovima, a ne specifičnoj terminologiji koja je svojstvena području ljudskih prava. Sve navedene činjenice ukazuju na potrebu dobrog poznavanja pretpostavki koje moraju biti ispunjene da bi se ustavna žalba mogla smatrati dopuštenom.

Predsjednica Lopičić je naglasila da se kroz praksu Ustavnog suda pokazuje da je pravilno shvatanje instituta dopuštenosti ustavne žalbe od potencijalnih podnosioca ustavnih žalbi i njihovih punomoćnika, krucijalna pretpostavka održivosti cjelokupne ustavnosudske zaštite ljudskih prava i sloboda. Izuzetno veliki broj podnesaka naslovljenih kao ustavna žalba ozbiljno ugrožava funkcionalni kapacitet Ustavnog suda pretvarajući ga u sud "dnevne intervencije”.

Predsjednik Advokatske komore Zdravko Begović je istakao da veliki broj predstavki dovodi u pitanje kvalitetnu primjenu institute ustavne žalbe, ali i apelovao na sudije Ustavnog suda da žalbe ne tretiraju kao ad hoc nepismene, nepotpune, subjekivne i da, kad god postoji neka objektivna mogućnost da žalbe procesno ispune uslove, daju šansu advokatima.

Zoran Vujičić, koordinator programa vladavine prava u Građanskoj alijansi, u svom izlaganju je istakao da je dobro što se, organizovanjem ovakvih seminara, Ustavni sud otvara prema stručnoj i laičkoj javnosti. Po njegovom mišljenju, sve veći broj predstavki Ustavnom sudu može da ukaže na to da redovni sudovi, u nekom segmenetu, dobro ne odrađaju posao. Advokati zbog svojih interesnih sfera podnose predstavke čak i onda kada je izvjesno da će žalba biti odbačena, pa je tako prošle godine odbačeno 61 odsto od ukupnog broja žalbi, koje većinom pišu advokati.

Mr Hamdija Šarkinović i dr Dragoljub Drašković, sudije Ustavnog suda Crne Gore, govorili su o procesnim pretpostavkama za podnošenje ustavnih žalbi, sa posebnim osvrtom na stavove suda, dok su advokati Bojana Franović i Aleksandar Kovačević govorili o iskustvu advokata u ovoj oblasti.

U nastavku seminara predsjednica i sudije Ustavnog suda odgovarali su na brojna pitanja advokata.

 

 

03.11.2015. godine

Okrugli sto u Ustavnom sudu Republike Austrije 

Na poziv predsjednika Ustavnog suda Republike Austrije prof. Gerharta Holzingera, predsjednica Ustavnog suda Crne Gore Desanka Lopičić, sudija Budimir Šćepanović i zamjenica generalnog sekretara Dragica Davidović prisustvuju Okruglom stolu koji se 5. i 6. novembra 2015. godine, održava u Beču.

Na Okruglom stolu predsjednica Lopičić će imati izlaganje na temu “Djelotvornost zaštite ljudskih prava i sloboda u Crnoj Gori – normativni okvir i praksa”.

 

30.10.2015. godine

XII sjednica Ustavnog suda - 30.10.2015. godine

Saopštenje sa XII sjednice Ustavnog suda

 

29.10.2015. godine

Regionalna konferencija

“Sloboda izražavanja – normativni okvir i praksa”

Bečići, 29-31. oktobar 2015. godine

Ustavni sud Crne Gore u saradnji sa Njemačkom fondacijom za međunarodnopravnu saradnju IRZ organizuje Regionalnu konferenciju na temu: “Sloboda izražavanja – normativni okvir i praksa”.

Konferenciji će prisustvovati predsjednici i sudije ustavnih sudova država iz regiona (Bosna i Hercegovina, Hrvatska, Makedonija, Srbija), kao i prof. dr Udo Steiner, bivši sudija Saveznog Ustavnog suda Republike Njemačke.

Konferencija će se održati u Bečićima, u periodu od 29. do 31. oktobra 2015. godine.

 

27.10.2015. godine

XI sjednica Ustavnog suda - 27.10.2015. godine

Saopštenje sa XI sjednice Ustavnog suda

 

22.10.2015. godine

BILATERALNA POSJETA USTAVNOM SUDU REPUBLIKE ALBANIJE

Predsjednica Ustavnog suda Crne Gore Desanka Lopičić, sudije Mevilda Muratović i dr Dragobljub Drašković, borave u bilateralnoj posjeti Ustavnom sudu Republike Albanije, na poziv predsjednika tog suda g-dina Bashkima Dedje, od 21-23. oktobra 2015. godine.

Tokom posjete, delegacija Ustavnog suda Crne Gore će se sastati sa predstavnicima Ustavnog suda Republike Albanije i razmjeniti mišljenja o temi: : “Uticaj odluka Evropskog suda za ljudska prava na aktivnosti ustavnih sudova” .

Delegaciju Ustavnog  suda Crne Gore takođe će primiti i predsjednik Republike Albanije Bujar Nishani , kao i predsjednik Vrhovnog suda Republike Albanije Prof. Dr. Xhezair Zaganjori.

 

19.10.2015. godine

Međunarodni kongres u Regensburgu

Predsjednica Ustavnog suda Crne Gore, Desanka Lopičić prisustvovala je XVII Međunarodnom kongresu evropskog i komparativnog ustavnog prava, koji se 16. i 17. oktobra 2015. godine, održao u Regensburgu, na temu „Ustavni sudovi i redovno sudstvo: saradnja ili konflikt“.

Predsjednica je imala izlaganje na temu: “Ustavni sud Crne Gore i sudovi (rivalitet ili partnerski odnos)”.

Organizator Kongresa je Univerzitet u Regensburgu uz podršku Njemačke fondacije za međunarodnopravnu saradnju (IRZ).

 

14.10.2015. godine

X sjednica Ustavnog suda - 14.10.2015. godine

Saopštenje sa X sjednice Ustavnog suda

 

09.10.2015. godine

DELEGACIJA SUDA ZA RJEŠAVANJE SPOROVA SUKOBA NADLEŽNOSTI REPUBLIKE TURSKE U POSJETI USTAVNOM SUDU CRNE GORE

Predsjednica Ustavnog suda Crne Gore Desanka Lopičić, sa sudijama, primila je delagaciju Suda za rješavanje sporova sukoba nadležnosti Republike Turske, na čelu sa predsjednikom ovog suda, gospodinom Serdarom Ozguldurom, u srijedu, 7. oktobra 2015. godine.

Predsjednik Ozguldur i turska delegacija izrazili su interes da budu informisani u više detalja o individualnoj zaštiti ljudskih prava i osnovnih sloboda putem ustavne žalbe kao i o apstraktnoj kontroli ocjene ustavnosti zakona i drugih akata.

Tokom razgovora, predsjednica Lopičić je upoznala tursku delegaciju o sastavu i načinu rada Ustavnog suda Crne Gore i naglasila važnost međusobne saradnje.

Predsjednik Ozguldur je izrazio zahvalnost na prijemu delegacije i upoznao prisutne o radu Suda za rješavanje sporova sukoba nadležnosti.

 

30.09.2015. godine

Međunarodna konferencija posvećena dvadesetoj godišnjici donošenja Ustava Republike Azerbejdžan

Predsjednica Ustavnog suda Desanka Lopičić i sudije Mevlida Muratović i Hamdija Šarkinović prisustvuju međunarodnoj konferenciji povodom obilježavanja dvadesete godišnjice Ustava Republike Azerbejdžan koja se, u periodu od 1. do 4. oktobra, održava u Bakuu. Konferencija će okupiti predstavnike ustavnih sudova, Evropskog suda za ljudska prava i Venecijanske komisije.

Na konferenciji će biti upriličeno potpisivanje memoranduma o saradnji između crnogorskog Ustavnog suda i Ustavnog suda Republike Azerbejdžan, koji će biti osnova za dalje učvršćivanje odnosa ova dva suda.

Predsjednica Lopičić će, na Konferenciji, imati izlaganje na temu:” Djelotvorna zaštita ljudskih prava i sloboda u Crnoj Gori – normativni okvir i praksa”. 

 

16.09.2015. godine

“PRAVNA POLITIKA I REFORME PRAVOSUĐA U CRNOJ GORI”

Predsjednica Ustavnog suda Crne Gore, Desanka Lopičić, učestvuje u radu konferencijePravna politika i reforme pravosuđa u Crnoj Gori“ koja se, u organizaciji Fondacije Konrad Adenauer, održava u Bečićima, u periodu od 16. do 18. septembra 2015. godine.

Konferenciji će prisustvovati poslanici njemačkog saveznog i pokrajinskih paralamenata koji pripadaju CDU/CSU – poslaničkoj grupi, a prevashodni cilj konferencije je da, kroz dijalog sa predstavnicima crnogorskih institucija, njemački parlamentarci steknu bolji uvid i informisanost o toku reformi u oblasti pravosuđa u Crnoj Gori.

Predsjednica Lopičić će imati izlaganje na temu:”Pravna država i ustavno sudstvo u Crnoj Gori”.

 

08.09.2015. godine

PRIPREMNA KONFERENCIJA EVROPSKIH USTAVNIH SUDOVA

Predsjednica Ustavnog suda, g-đa Desanka Lopičić učestvuje u radu pripremne Konferencije evropskih ustavnih sudova koja se, u periodu od 9. do 12. septembra 2015. godine, održava u Batumiju u Gruziji.

U okviru pripremne Konferencije održava se međunarodni simpozijum na temu: ”Primjena međunarodnih ugovora od strane ustavnih sudova i ekvivalentnih organa: izazovi ka dijalogu”.

Cilj pripremne Konferencije, kojoj prisustvuju predsjednici ustavnih sudova evropskih država, je priprema XVII Kongresa Konferencije evropskih ustavnih sudova.

 

02.09.2015. godine

REGIONALNA KONFERENCIJA “USTAVNI SUD I MEDIJI”

Predsjednica Ustavnog suda Crne Gore Desanka Lopičić i sudija Milorad Gogić učestvovaće u radu Regionalne konferencije „Ustavni sud i mediji“, koja se od 3. do 5. septembra, održava u Kladovu, Republika Srbija. Pored predstavnika ustavnih sudova  iz regiona skupu će prisustvovati i njemački eksperti, kao i urednici pojedinih štampanih i elektronskih medija.

 Konferenciju organizuje Ustavni sud Republike Srbije i Njemačka fondacija za međunarodnu pravnu saradnju (IRZ).

 

24.07.2015. godine

IX sjednica Ustavnog suda - 24.07.2015. godine

Saopštenje sa IX sjednice Ustavnog suda

 

30.06.2015. godine

VII sjednica Ustavnog suda - 30.06.2015. godine

Saopštenje sa VII sjednice Ustavnog suda

 

17.06.2015. godine

Studijska posjeta Ustavnom sudu Slovenije

Predsjednica Ustavnog suda Crne Gore Desanka Lopičić, sudije Mevlida Muratović i Milorad Gogić i savjetnici, boraviće u studijskoj posjeti Ustavnom sudu Slovenije u periodu od 17. do 19. juna 2015. godine. Cilj posjete je razmjena mišljenja i prakse o funkcionisanju dva suda, sa akcentom na individualnoj zaštiti ljudskih prava i osnovnih sloboda.

Posjeta je organizovana u saradnji sa Savjetom Evrope, sa kojim Ustavni sud realizuje projekat “Podrška Instituciji Ombudsmana i Ustavnom sudu u primjeni evropskih standarda u oblasti ljudskih prava“ (SOCCER).

 

10.06.2015. godine

Međunarodni Simpozijum u Ankari

Predsjednica Ustavnog suda, Desanka Lopičić i sudija Hamdija Šarkinović prisustvuju međunarodnom Simpozijumu povodom obilježavanja 70 godina Suda pravnih sporova Republike Turske, koji se,  u periodu od 10. do 12. Juna, održava u Ankari. Simpozijum će okupiti delegacije ustavnih i redovnih sudova širom svijeta. Tom prilikom predsjednica Lopičić će upoznati učesnike o radu I načinu odlučivanja Ustavnog suda Crne Gore. 

 

03.06.2015. godine

Delegacija Ustavnog suda Ruske Federacije u službenoj posjeti Ustavnom sudu Crne Gore

Delegacija Ustavnog suda Ruske Federacije u sastavu potpredsjednik Sergej Mavrin i sudija Aleksandr Boytsov boraviće u službenoj uzvratnoj posjeti Ustavnom sudu Crne Gore, u periodu od 3. do 6. juna 2015. godine.

Na radnom sastanku sudije dva suda razgovaraće o aktuelnim temama ustavnog sudstva, o nezavisnosti i preopterećenosti ustavnih sudova i odnosu sa Evropskim sudom za ljudska prava u Strasburu.

U okviru posjete delegaciju Ustavnog suda Ruske Federacije primiće Predsjednik Crne Gore, g-din Filip Vujanović.

 

29.05.2015. godine

VI sjednica Ustavnog suda - 29.05.2015. godine

Saopštenje sa VI sjednice Ustavnog suda

 

25.05.2015. godine

        SAOPŠTENJE

Predsjednica Ustavnog suda Crne Gore, Desanka Lopičić i sudija Budimir Šćepanović, boraviće u službenoj posjeti Ustavnom sudu Republike Slovačke, na poziv predsjednice Ivette Macejkove od 25-27 maja 2015. godine. Sudije će razmijeniti iskustva o ulozi i nadležnostima ustavnih sudova ove dvije države, a posebno zaštiti individualnih sloboda i prava građana, na nacionalnom i evropskom nivou.

 

15.05.2015. godine

Okrugli sto “Pravna priroda odluka ustavnog suda i njihove posljedice”

Miločer, 18-20. maj 2015. godine

Ustavni sud Crne Gore u saradnji sa Hanns Seidel Fondacijom organizuje Okrugli sto na temu: “Pravna priroda odluka ustavnog suda i njihove posljedice”. Učesnici okruglog stola su predsjednici i sudije ustavnih sudova država iz regiona, kao i eksperti ustavnopravne materije.

Okrugli sto će se održati u Miločeru, u periodu od 18. do 20. maja 2015. godine.

       

06.05.2015. godine

OKRUGLI STO U ALBANIJI

Delegacija Ustavnog suda Crne Gore prisustvovaće Okruglom stolu koji organizuje Ustavni sud Republike Albanije na temu: “Osnovne karakteristike procesa odlučivanja pred Ustavnim sudom”, u periodu od 6. do 8. maja 2015. godine.

Okrugli sto okupiće pravne savjetnike ustavnih sudova zemalja iz regiona i pružiti priliku za razmjenu mišljenja i iskustava u oblasti ustavnosudske prakse.

 

        05.05.2015. godine

SAOPŠTENJE

Ustavni sud je na današnjoj sjednici, radi vođenja jedinstvenog postupka i odlučivanja u predmetu ocjene ustavnosti i zakonitosti Uredbe o dopuni Uredbe o načinu obrazovanja maksimalnih maloprodajnih cijena naftnih derivata  (“Službeni list Crne Gore” br. 18/15.)  spojio podneske:

-   Inicijativu Mreže za afirmaciju nevladinog sektora, od 21. aprila 2015. godine, 

-   Predlog  5 poslanika u Skupštini Crne Gore (Neven Gošović, Velizar Kaluđerović, Obrad Gojković, Mladen Bojanić i Dritan Abazovića), od  21. aprila 2015. godine  i

-   Predlog 5 poslanika Socijalističke narodne partije u Skupštini Crne Gore (Srđan Milić, Snežana Jonica, Danijela Marković, dr Radosav Nišavić i Danko Šarančić ), od 30. aprila 2015. godine.

Ustavni sud je takođe zaključio da se, u konkretnom slučaju, radi o predmetu koji ima širi društveni značaj, pa je saglasno odredbi člana 50. stav 2. tačka 2. Poslovnika odlučio da se predmet razmatra kao prioritetan.

       

       29.04.2015. godine

Seminar u okviru projekta “Podrška Instituciji Ombudsmana i Ustavnom sudu u primjeni evropskih standarda u oblasti ljudskih prava“ (SOCCER)

U okviru Projekta koji Ustavni sud realizuje sa Savjetom Evrope, 27. i 29. aprila održani su seminari Simeona Petrovskog i Ružice Žarevac Boutruche, istaknutih pravnika u Registraru Evropskog suda za ljudska prava u Strazburu, iz oblasti prava na pravično suđenje (član 6 Evropske konvencije) i prava na slobodu izražavanja (član 10 Evropske konvencije).

     

        23.04.2015. godine

SAOPŠTENJE

Ustavnom sudu je podnijeta inicijativa Mreže za afirmaciju nevladinog sektora (MANS) i predlog poslanika Skupštine Crne Gore (Nevena Gošovića, Velizara Kaluđerovića, Obrada Gojkovića, Mladena Bojanića i Dritana Abazovića), za ocjenu ustavnosti i zakonitosti Uredbe o dopuni Uredbe o načinu obrazovanja maksimalnih maloprodajnih cijena naftnih derivate (“Službeni list Crne Gore” br. 18/15.). U prethodnom postupku Ustavni sud, saglasno Zakonu o Ustavnom sudu CG i Poslovniku Ustavnog suda dostavlja primjerak predloga i inicijative donosiocu osporenog akta i određuje rok za dostavljanje odgovora na navode koji su sadržani u tim podnescima.

U postupku razmatranja predmeta, saglasno odredbama člana 50. Poslovnika Ustavnog suda, opšte je pravilo da se predmeti uzimaju u rad prema redosledu njihovog prijema. Izuzetno, Ustavni sud može razmatrati određeni predmet kao prioritetan ako se, između ostalog, radi o predmetu koji se odnosi na odlučivanje o nekom značajnom pravnom pitanju i ima širi društveni značaj, o čemu Sud odlučuje na sjednici. 

 

       22.04.2015. godine

Studijska posjeta Ustavnom sudu Republike Hrvatske

Delegacija Ustavnog suda Crne Gore u sastavu dr Dragoljub Drašković i Hamdija Šarkinović, sudije, Dragica Davidović, zamjenica generalnog sekretara, Jadranka Novaković, rukovodilac odjeljenja za ustavne žalbe, Sonja Korać i Maja Janković, ustavnosudske savjetnice, boraviće u radnoj posjeti Ustavnom sudu Republike Hrvatske, u periodu od 22. do 24. aprila 2015. godine.

Studijska  posjeta se realizuje uz podršku UNDP-a, u cilju razmjene iskustava i unapređenja zaštite ljudskih prava i osnovnih sloboda.

       

       21.04.2015. godine

V sjednica Ustavnog suda - 21.04.2015. godine

Saopštenje sa V sjednice Ustavnog suda

      

       15.04.2015. godine

Posjeta Ambasadora Ruske federacije

Predsjednica Ustavnog suda Crne Gore, Desanka Lopičić, razgovarala je sa ambasadorom Ruske federacije u Crnoj Gori, Andrejem Aleksejevičem Nesterenkom, povodom predstojeće posjete delegacije Ustavnog suda Ruske federacije.

Predsjednica Lopičić je upoznala ambasadora sa nadležnostima i radom Ustavnog suda.

Sastanku su prisustvovali Vladimir Gurko, zamjenik ambasadora, Jelisaveta Borisova, ataše, dr Dragoljub Drašković, sudija i dr Biljana Damjanović, generalna sekretarka.

 

       14.04.2015. godine

Seminar u okviru projekta “Podrška Instituciji Ombudsmana i Ustavnom sudu u primjeni evropskih standarda u oblasti ljudskih prava“ (SOCCER)

U okviru Projekta koji Ustavni sud realizuje sa Savjetom Evrope, 8. i 9. aprila održani su seminari Jeremy McBride-a, advokata, predavača Ljudskih prava na Centralno-evropskom Univerzitetu u Budimpešti i Čeda Radnića, istaknutog pravnika u Registraru Evropskog suda za ljudska prava u Strazburu, iz oblasti zaštite prava na slobodu i sigurnost (član 5 Evropske konvencije). 

 

       02.04.2015. godine

IV sjednica Ustavnog suda - 02.04.2015. godine

Saopštenje sa IV sjednice Ustavnog suda

       

        01.04.2015. godine

Seminar u okviru projekta “Podrška Instituciji Ombudsmana i Ustavnom sudu u primjeni evropskih standarda u oblasti ljudskih prava“ (SOCCER)

U okviru Projekta koji Ustavni sud realizuje sa Savjetom Evrope, 30. i 31. marta održani seminari prof. dr Bose Nenadić, sudije Ustavnog suda Republike Srbije i Jelene Ružičić, sudije Osnovnog suda u Nikšiću, trenutno na radu u Registraru Evropskog suda za ljudska prava u Strazburu, iz oblasti zaštite prava na imovinu (član 1 Protokola 1 uz Evropsku konvenciju o ljudskim pravima).

 

          17.03.2015. godine

III sjednica Ustavnog suda - 17.03.2015. godine

Saopštenje sa III sjednice Ustavnog suda

       

      11.03.2015. godine

REGIONALNA KONFERENCIJA SAVJETA EVROPE

Efikasna upotreba nacionalnih pravnih lijekova u domaćim pravnim postupcima i supsidijarna uloga Evropskog suda za ljudska prava

G-đa Desanka Lopičić, predsjednica Ustavnog suda Crne Gore i sudije Mevlida Muratović i Milorad Gogić, učestvovaće na Regionalnoj konferenciji koja se u organizaciji Savjeta Evrope održava u Zagrebu, 12. i 13. marta 2015. godine. Tema konferencije je “Efikasna upotreba nacionalnih pravnih lijekova u domaćim pravnim postupcima i supsidijarna uloga Evropskog suda za ljudska prava”. Predsjednica će imati izlaganje na temu: ”Djelotvornost zaštite ljudskih prava i sloboda u Crnoj Gori (normativni okvir i praksa)”.

Konferencija će okupiti  sudije, advokate, pravne stručnjake, nevladine organizacije, i sve one koji primjenjuju Evropsku konvenciju za ljudska prava, na nacionalnom nivou. To će biti prilika da se razmijene mišljenja o zajedničkim problemima u regionu i omogućiće obezbjeđivanje jedinstvenog foruma za raspravu o konceptima domaćih pravnih ljekova kao što je princip “iscrpljivanja svih pravnih sredstava” prije traženja međunarodne zaštite. Akcenat konferencije biće interakcija između različitih aktera pravnog sistema (sudija ustavnih sudova, vrhovnih i drugih sudova, advokata i pravnih naučnika).

 

      06.03.2015. godine

Drugi Forum o vladavini prava za Jugoističnu Evropu

Predsjednica Ustavnog suda Crne Gore Desanka Lopičić i sudija Mevlida Muratović učesnice su drugog Foruma o vladavini prava za Jugoističnu Evropu koji se, u organizaciji AIRE Centra i Civil Rights Defenders-a, održava u Beogradu 6. i 7. marta.

Cilj Foruma je promocija implementacije Evropske konvencije o ljudskim pravima u regionu, osnaživanje regionalne saradnje kontinuiranim razvojem vladavine prava i ljudskih prava, kao i unapređenje procesa EU integracija u regionu.

 

        20.02.2015. godine

Odluka U-II br. 49/11 i 59/11, o utvrđivanju neustavnosti odredbe člana 2. stav 1. Odluke o oblicima socijalne i dječje zaštite (»Službeni list Crne Gore - opštinski propisi«, br. 33/08.), koju je donijela Skupština opštine Glavnog grada – Podgorica

        20.02.2015. godine

II sjednica Ustavnog suda - 20.02.2015. godine

Saopštenje sa II sjednice Ustavnog suda

       

         05.02.2015. godine

Odluka U-II br. 65-11 i 54-12   o utvrđivanju neustavnosti odredbe člana 28. Odluke o javnim parkiralištima na teritoriji Glavnog grada - Podgorica

        26.01.2015. godine

Predsjednica Ustavnog suda Crne Gore Desanka Lopičic na Svečanoj sjednici Evropskog suda za ljudska prava

Predsjednica Ustavnog suda Desanka Lopičić prisustvovaće, 31. januara 2015. godine, Svečanoj sjednici Evropskog suda za ljudska prava povodom otvaranja nove radne godine Suda u Strazburu.

U okviru Svečane sjednice organizovan je i seminar na temu Subsidijarnost kao dvostrani novčić: uloga Konvencije i uloga nacionalnih vlasti, kojem će prisustvovati delegacije iz Crne Gore i Evrope.

        

        26.01.2015. godine

I sjednica Ustavnog suda - 26.01.2015. godine

Saopštenje sa I sjednice Ustavnog suda

        

        25.12.2014. godine

XXXIV sjednica Ustavnog suda - 25.12.2014. godine

Saopštenje sa XXXIV sjednice Ustavnog suda

       

        06.12.2014. godine

Radna posjeta sudija Ustavnog suda Crne Gore Berlinu

Predsjednica i sudije Ustavnog suda Crne Gore, od 1-4. decembra 2014. godine, boravili su u radnoj posjeti  Saveznom ministarstvu pravde i potrošačkih prava Njemačke  i pokrajinskom Ustavnom sudu Brandenburga.

Cilj ove posjete je razmjena iskustava na temu  „Individualna ustavna žalba – značaj, sudska praksa i postupak “.

Posjeta je organizovana uz podršku Njemačke fondacije za međunarodnu pravnu pomoć (IRZ) i Saveznog ministarstvo pravde, u skladu sa potpisanim sporazumom ministarstava pravde Crne Gore i Njemačke.

       01.12.2014. godine

Međunarodna konferencija „Ustavnosudska zaštita ljudskih prava i osnovnih sloboda“ - 50 godina ustavnog sudstva u Crnoj Gori

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ustavni sud Crne Gore je u periodu od 26. do 29. novembra 2014. godine, organizovao međunarodnu konferenciju na temu Ustavnosudska zaštita ljudskih prava i osnovnih sloboda, posvećenu pedesetogodišnjici ustavnog sudstva u Crnoj Gori.

Konferencija, kojoj su prisustvovale delegacije ustavnih sudova zemalja iz regiona i Evrope, predstavnici diplomatskog kora u Crnoj Gori, kao i visoki domaći zvaničnici, održala se u Hotelu Splendid u Budvi.

Na svečanom dijelu Konferencije govorili su predsjednica Ustavnog suda, gospođa Desanka Lopičić, predsjednik Crne Gore, gospodin Filip Vujanović, predstavnici Venecijanske komisije i Savjeta Evrope, dok su u stručnom dijelu prezentacije izlagale predsjednici, potpredsjednici i sudije ustavnih sudova zemalja učesnica Konferencije.

 

        21.11.2014. godine

XXXII sjednica Ustavnog suda - 21.11.2014. godine

Saopštenje sa XXXII sjednice Ustavnog suda

       

        19.11.2014. godine

XXXIII sjednica Ustavnog suda - 19.11.2014. godine

Saopštenje sa XXXIII sjednice Ustavnog suda

       

        17.11.2014. godine

Delegacija Ustavnog suda Republike Koreje u posjeti Ustavnom sudu Crne Gore

Predsjednica Ustavnog suda Desanka Lopičić, sudija Milorad Gogić i zamjenica generalnog sekretara Dragica Davidović primili su  u srijedu 12. novembra 2014. godine delegaciju Ustavnog suda Republike Koreje u sastavu: Jungsung KIM, generalni direktor za administraciju i menadžment, Moonyoung PARK, asistent direktora odsjeka za međunarodne odnose i Sungjin YOON, zamjenik direktora međunarodnih odnosa Ustavnog suda Republike Koreje.

Tokom susreta Predsjednica Lopičić je predstavila rad Ustavnog suda Crne Gore i njegovu ulogu u državnom sistemu i čestitala delegaciji Ustavnog suda Republike Koreje na izvanrednoj organizaciji Svjetske konferencije ustavnih sudova, koja se septembra ove godine održala u Seulu.

   

        12.11.2014. godine

Saopštenje za javnost

Donacijom Turske agencije za međunarodnu saradnju i koordinaciju TIKA u Ustavni sud Crne Gore ugrađen je lift.

Na ovaj način će licima sa smanjenom pokretljivošću i licima sa invaliditetom biti omogućen nesmetan pristup instituciji, čime će istovemeno biti korak bliže u ostvarivaju svojih prava.

Ustavni sud Crne Gore izražava zahvalnost na donaciji, što je još jedan od pokazatelja izuzetno dobrih bilateralnih odnosa koje naša institucija ima sa Turskom i njenim institucijama.

 

        04.11.2014. godine

Odluka U-I br. 21-14

        30.10.2014. godine

XXXI sjednica Ustavnog suda - 30.10.2014. godine

Saopštenje sa XXXI sjednice Ustavnog suda

       

         28.10.2014. godine

XXX sjednica Ustavnog suda - 28.10.2014. godine

Saopštenje sa XXX sjednice Ustavnog suda

 

        10.10.2014. godine           

XXIX sjednica Ustavnog suda - 10.10.2014. godine

Saopštenje sa XXIX sjednice Ustavnog suda        

 

         27.09.2014. godine  

DELEGACIJA USTAVNOG SUDA NA TREĆEM KONGRESU SVJETSKE KONFERENCIJE USTAVNOG SUDSTVA U SEULU

Predsjednica Ustavnog suda, Desanka Lopičić i sudija Milorad Gogić, u periodu od 27. septembra do 2. oktobra, 2014. godine, prisustvovaće trećem Kongresu svjetske konferencije ustavnog sudstva u Seulu, u organizaciji Venecijanske komisije i Ustavnog suda Republike Koreje.

Svjetska konferencija ustavnog sudstva ujedinjuje preko sedamdeset ustavnih sudova i ekvivalentnih tijela iz Evrope, Južne Amerike, Azije i Afrike. Ona promoviše ustavnu pravdu u smislu normativne kontrole i zaštite ljudskih prava i osnovnih sloboda, kao ključnih elemenata demokratije i vladavine prava.

Ovogodišnji treći Kongres svjetske konferencije, biće posvećen temi “Ustavno sudstvo i socijalna integracija”, sa specijalnim naglaskom na nezavisnost ustavnih sudova kao osnovnog principa njihovog funkcionisanja.

Delegacije ustavnih sudova predstaviće Nacionalne izvještaje na temu konferencije.

Pored predstavnika zemalja članica Konferenciji, će prisustvovati i generalni sekretar Ujedinjenih nacija, Ban Ki Mun, predsjednica i premijer Republike Južne Koreje, predstavnici Venecijanske komisije i drugi eksperti.

        

          26.09.2014. godine           

XXVIII sjednica Ustavnog suda - 26.09.2014. godine

Saopštenje sa XXVIII sjednice Ustavnog suda

          

           17.09.2014. godine

Delegacija Ustavnog suda na Međunarodnoj konferenciji u Skoplju

Predsjednica Ustavnog suda Desanka Lopičić i sudija dr Dragoljub Drašković, u periodu od 18. do 21. septembra, prisustvovaće Međunarodnoj konferenciji povodom obilježavanja pedeset godina postojanja Ustavnog suda Republike Makedonije, koja će se održati u Skoplju.

Konferenciji će prisustvovati predstavnici evropskih ustavnih sudova, eksperti i naučnici na polju ustavnog sudstva i predstavnici međunarodnih tijela, kako bi razmjenili svoja iskustva na teme “Princip podjele vlasti i njegova zaštita od strane Ustavnog suda” i “Ustavna kontrola opštih akata”.

           

             11.09.2014. godine

Održan Okrugli povodom izrade Nacrta zakona o Ustavnom sudu Crne Gore

Okrugli sto koji je organizovalo Ministarstvo pravde Crne Gore u saradnji sa European Commision (TAIEX ekspertskom misijom) povodom izrade Nacrta zakona o Ustavnom sudu Crne Gore, održan je 11. septembra u Podgorici.

Uvodno izlaganje imali su: Potpredsjednik Vlade i ministar pravde Duško Marković i predsjednica Desanka Lopičić. Ekspertsko mišljenje na predložena rješenja u Nacrtu Zakona dali su prof. dr. Jasna Omejec i sudija Vrhovnog Administrativnog suda Njemačke Mihael Groper.    Osvrt na predložene izmjene zakona dala je načelnica Direkcije za organizaciju pravosuđa Nataša Radonjić.

U svom izlaganju  predsjednica Lopičić je istakla da Nacrtom Zakona nijesu pozicionirani svi aspekte nezavisnosti Ustavnog suda (organizaciona, funkcionalna i finansijska nezavisnost) shodno njegovom ustavnom položaju u sistemu podjele vlasti i da alternativa .iz člana 67. Nacrta Zakona, kojom je, u suštini, predviđeno donošenje deklaratorne odluke  u postupku po ustavnoj žalbi (...), na osnovu koje će se ponoviti sudski postupak predstavlja korak unazad u zaštiti ljudskih prava i sloboda u Crnoj Gori. Predsjednica je navela da su Nacrtom Zakona na kvalitetan način uređeni i zaokruženi postupci po drugim nadležnostima Ustavnog suda i usklađeni sa rješenjima u amandmanima na Ustav, posebno u odnosu na propisani način rada po vijećima koji će doprinijeti efikasnijem radu Suda, po ustavnim žalbama, kao i rješenje o samostalnosti budžeta Ustavnog suda.

Nakon uvodnih izlaganja, učesnici Okruglog stola su dali primjedbe, komentare i mišljenja na Nacrt Zakona.

 

 

         10.09.2014. godine       

Radni sastanak sa predstavnicima diplomatskog kora u Crnoj Gori

Predsjednica Ustavnog suda, g-đa Desanka Lopičić, na poziv šefa delegacije Evropske unije u Crnoj Gori, g-dina Mitje Drobniča , prisustvovala  je radnom sastanku sa predstavnicima diplomatskog kora u Crnoj Gori,

Predsjednica Lopičić je ambasadorima predstavila ulogu i značaj Ustavnog suda u pravnom poretku Crne Gore i njegov rad. Sastanak je održan 10. septembra, 2014. u prostorijama delegacije EU, u Podgorici.

 

         24.07.2014. godine           

XXVI sjednica Ustavnog suda - 24.07.2014. godine

Saopštenje sa XXVI sjednice Ustavnog suda

         

          23.07.2014. godine           

XXV sjednica Ustavnog suda - 23.07.2014. godine

Saopštenje sa XXV sjednice Ustavnog suda

 

          21.07.2014. godine

Konferencija predstavljanja baze podataka sudske prakse Evropskog suda za ljudska prava na nacionalnim jezicima država regiona

Predsjednica Ustavnog suda, Desanka Lopičić učestvovala je na press konferenciji na kojoj je predstavljena baza podataka sudske prakse Evropskog suda za ljudska prava namjenjena državama Jugoistočne Evrope, u organizaciji Kancelarije zastupnika Crne Gore pred Evropskim sudom za ljudska prava i AIRE centra, 18. jula, 2014. .

Predsjednica Lopičić, istakla je da Ustavni sud Crne Gore svoje odluke oblikuje po uzoru na odluke i presude Evropskog suda za ljudska prava, odnosno da kroz ustavnu interpretaciju, svoju praksu oblikuje primjenom konvencijskih načela (načelo proporcionalnosti, načelo zakonitosti i pravne izvjesnosti i dr.), koja omogućavaju potpuniju zaštitu osnovnih ljudskih prava i sloboda. Databaza sudske prakse Evropskog suda za ljudska prava, na regionalnim jezicima, omogućit će lakši pristup praksi Evropskog suda, što će doprinjeti djelotvornijoj zaštiti ljudskih prava, kao i efikasnijem radu Ustavnog suda.

 

         12.07.2014. godine         

Predsjednica Ustavnog suda Crne Gore primila  predsjednika Evropskog suda za ljudska prava

 

Predsjednica Ustavnog suda Crne Gore, Desanka Lopičić, primila je predsjednika Evropskog suda za ljudska prava, Dina Spilmana, 11. jula, 2014 godine, na “Vila Gorici” .

Na sastanku, predsjednica Lopičić je upoznala gospodina Spilmana sa praksom Ustavnog suda Crne Gore. Razmjenjena su iskustva u pogledu zaštite ljudskih prava na nacionalnom i evropskom nivou

 

            07.07.2014. godine

Posjeta predstavnika Ustavnog suda Crne Gore  Savjetu Evrope i Evropskom sudu za ljudksa prava  

Predsjedica i sudije Ustavnog suda Crne Gore, od 7-9 jula, 2014. godine borave u posjeti Savjetu Evrope i Evropskom sudu za ljudska prava u Strasburu. Posjeta je organizovana u okviru aktivnosti bilateralne saradnje Savjeta Evrope,  Generalnog direktorata za ljudska prava i vladavinu prava.

U okviru programa predstavnici Ustavnog suda učestovaće na konferenciji “Najbolje prakse individualne žalbe ustavnih sudova u Evropi”. Učesnici će takođe biti upoznati sa najnovijom praksom Evropskog suda za ljudska prava.  

         

            27.06.2014. godine

XXIV sjednica Ustavnog suda - 27.06.2014. godine

Saopštenje sa XXIV sjednice Ustavnog suda

           

           23.06.2014. godine

Regionalna konferencija, Zlatibor, 19-21. jun, 2014

Predsjednica Ustavnog suda Crne Gore, Desanka Lopičić i sudija Milorad Gogić prisustvovali su regionalnoj konferenciji na Zlatiboru, na temu “Zaštita prava na slobodu i bezbjednost i zabrana torture” u organizaciji Ustavnog suda Republike Srbije,uz podršku njemačke fondacije za međunarodno pravnu saradnju IRZ.

           

             23.06.2014. godine

XXIII sjednica Ustavnog suda - 23.06.2014. godine

Saopštenje sa XXIII sjednice Ustavnog suda

           

             22.06.2014. godine

XXII sjednica Ustavnog suda - 22.06.2014. godine

Saopštenje sa XXII sjednice Ustavnog suda

          

            21.06.2014. godine

XXI sjednica Ustavnog suda - 21.06.2014. godine

Saopštenje sa XXI sjednice Ustavnog suda

          

           20.06.2014. godine

Odluka U-VI br. 552 i 553-14 - USVAJAJU SE žalbe Izborne liste „Šule i Mikan zajedno sa građanima za Kolašin“ i UKIDAJU rješenja Državne izborne komisije, br. 1232/2, od 13. juna 2014. godine i br. 1303/2, od 16. juna 2014. godine.

           19.06.2014. godine

XX sjednica Ustavnog suda - 19.06.2014. godine

Saopštenje sa XX sjednice Ustavnog suda

            

            15.06.2014. godine

XIX sjednica Ustavnog suda - 15.06.2014. godine

Saopštenje sa XIX sjednice Ustavnog suda

           

            13.06.2014. godine

XVIII sjednica Ustavnog suda - 13.06.2014. godine

Saopštenje sa XVIII sjednice Ustavnog suda

 

            13.06.2014. godine

XVII sjednica Ustavnog suda - 13.06.2014. godine

Saopštenje sa XVII sjednice Ustavnog suda

 

            13.06.2014. godine

Odluka U-I br. 13-14

 

            12.06.2014. godine

XVI sjednica Ustavnog suda - 12.06.2014. godine

Saopštenje sa XVI sjednice Ustavnog suda

          

           11.06.2014. godine

XV sjednica Ustavnog suda - 11.06.2014. godine

Saopštenje sa XV sjednice Ustavnog suda

           

           10.06.2014. godine

XIV sjednica Ustavnog suda - 10.06.2014. godine

Saopštenje sa XIV sjednice Ustavnog suda

           

            06.06.2014. godine

XIII sjednica Ustavnog suda - 05.06.2014. godine

Saopštenje sa XIII sjednice Ustavnog suda

          

             05.06.2014. godine

Posjeta delegacije Ustavnog suda Republike Turske. (5-7. jun 2014)

Delegacija Ustavnog suda Republike Turske koju čine predsjednik, Haşim Kiliç, i sudije, Serdar Özgüldür, Recep Kömürcü i Celal Mümtaz Akinci boraviće u zvaničnoj posjeti Ustavnom sudu Crne Gore, od 5-7 juna, 2014.

Cilj posjete je dalje učvršćivanje bilateralne saradnje,  kao i razmjena iskustava u ostvarivanju ustavnosudskih nadležnosti u ovim državama. Predsjednica, g-đa Desanka Lopičić, upoznaće delegaciju sa radom i djelovanjem Ustavnog suda Crne Gore.

U okviru programa posjete, delegaciju Ustavnog suda Republike Turske, primiće predsjednik Crne Gore, Filip Vujanović, kao i potpredsjednik Vlade, Duško Marković.  U organizaciji sa gradonačelnikom Cetinja, i predsjednikom opština Ulcinj i Bar, planirana je i posjeta kulturno-istorijskim spomencima.

 

         03.06.2014. godine

XII sjednica Ustavnog suda - 03.06.2014. godine

Saopštenje sa XII sjednice Ustavnog suda

           03.06.2014. godine

XI sjednica Ustavnog suda - 03.06.2014. godine

Saopštenje sa XI sjednice Ustavnog suda

            30.05.2014. godine

X sjednica Ustavnog suda - 30.05.2014. godine

Saopštenje sa X sjednice Ustavnog suda

           30.05.2014. godine

IX sjednica Ustavnog suda - 30.05.2014. godine

Saopštenje sa IX sjednice Ustavnog suda

            22.05.2014. godine

POSJETA PREDSJEDNIKA USTAVNOG SUDA REPUBLIKE AUSTRIJE

Dana 21.05.2014., predsjednica Ustavnog suda Crne Gore, Desanka Lopičić i zamjenica generalnog sekretara, Dragica Davidović primili su predsjednika Ustavnog suda Republike Austrije prof.dr Gerhart Holzingera i zamjenika generalnog sekretara Geralda Hausera. Razgovaralo se o jačanju saradnje Ustavnog suda Crne Gore i Ustavnog suda Austrije, kao i o izazovima i zadacima ustavnih sudova u ostvarivanju vladavine prava. Predsjednica Lopičić je čestitala predsjedniku Holzingeru izvanrednu organizaciju  Konferencije evropskih ustavnih sudova, koja se maja ove godine održala u Beču.

           16.05.2014. godine

XVI Konferencija evropskih ustavnih sudova u Beču

Predsjednica Ustavnog suda Crne Gore Desanka Lopičić, sudija Mevlida Muratović i zamjenica generalnog sekretara Dragica Davidović  prisustvovavli su XVI Konferenciji evropskih ustavnih sudova, koja se od 12-14. maja 2014. održala u Beču. 

Predstavnici zemalja članica raspravljali su na temu “Saradnja između ustavnih sudova u Evropi – trenutna situacija i perspektive”.

            09.05.2014. godine

VIII sjednica Ustavnog suda - 09.05.2014. godine

Saopštenje sa VIII sjednice Ustavnog suda

          09.05.2014. godine

Rješenje U-II br. 11/14

          29.04.2014. godine

VII sjednica Ustavnog suda - 29.04.2014. godine

Saopštenje sa VII sjednice Ustavnog suda

20.04.2014. godine

Izvještaj o radu Ustavnog suda za 2013. godinu

17.04.2014. godine

ODLUKA - 5. U - I br. 6-14.i 9-14

Saopštenje sa VI sjednice Ustavnog suda

         16.04.2014. godine

VI sjednica Ustavnog suda - 17.04.2014. godine

        09.04.2014. godine

V sjednica Ustavnog suda - 09.04.2014. godine

Saopštenje sa V sjednice Ustavnog suda

 

04.04.2014. godine

Održan okrugli sto “Ustavna žalba kao izazov i kao šansa”

Predsjednica Ustavnog suda Crne Gore Desanka Lopičić, sudije Milorad Gogić i Hamdija Šarkinović, i savjetnici Ustavnog suda, učestvovali su na Okruglom stolu u organizaciji Centra za građanske slobode u Podgorici. Predsjednica Lopičić je imala uvodno izlaganje na temu “Ustavna žalba kao izazov i kao šansa”.

 

26.03.2014. godine

Delegacija Ustavnog suda na Međunarodnoj konferenciji u Sarajevu

Predsednica Desanka Lopičić i sudija Hamdija Šarkinović učestvuju na Međunarodnoj konferenciji „Ustavni sud između negativnog zakonodavca i pozitivnog aktivizma“, koja se od 26. do 28. marta 2014. godine, održava u Sarajevu. Konferenciju, povodom obeležavanja 50 godina ustavnog sudstva u Bosni i Hercegovini organizuje Ustavni sud Bosne i Hercegovine. U okviru obeležavnja jubileja 27. marta 2014. godine, biće održana svečana sjednica ovog Suda, na kojoj će predsjednica Lopičić imati izlaganje na temu Konferencije. 

25.03.2014. godine

IV sjednica Ustavnog suda - 25.03.2014. godine

Saopštenje sa IV sjednice Ustavnog suda

17.03.2014. godine

Glavni koordinator sistema UN-a i stalni predstavnik UNDP-a u Crnoj Gori Rastislav Vrbenski, sa saradnicima, posjetio je Ustavni sud i tom prilikom predsjednica Ustavnog suda Desanka Lopičić  istakla je ulogu i značaj Suda u ostvarivanju vladavine prava u Crnoj Gori.

Gospodin Vrbenski  je ukazao  da će kancelarija UNDP-a nastaviti da pruža podršku u radu Suda kroz razne projekte.

13.03.2014. godine

Predsjednica Ustavnog suda Crne Gore Desanka Lopičić, sastala se sa ambasadorom Republike Austrije u Crnoj Gori Johannom Fröhlichom, na njegov zahtjev. Teme razgovora bile su uloga, mjesto i nadležnosti Ustavnog suda u pravnom sistemu Crne Gore.

Gospodin Fröhlich je upoznao gospođu Lopičić o planiranoj posjeti predsjednika Ustavnog suda Republike Austrije Crnoj Gori i Ustavnom sudu Crne Gore.

28.02.2014. godine

III sjednica Ustavnog suda - 28.02.2014. godine

Saopštenje sa III sjednice Ustavnog suda

26.02.2014. godine

Predsjednica Desanka Lopičić primila  Nebojšu Vučinića, sudiju Evropskog suda za ljudska prava u Strazburu

Predsjednica Desanka Lopičić sa sudijama Ustavnog suda primila je u radnu posjetu Nebojšu Vučinića, sudiju Evropskog suda za ljudska prava u Strazburu.

Sudija Vučinić upoznao je prisutne o predmetima koji su pred Evropskim sudom, posebno predmetima crnogorskih gradjana.

 

14.02.2014. godine

II sjednica Ustavnog suda - 14.02.2014. godine

Saopštenje sa II sjednice Ustavnog suda

10.02.2014. godine

Predsjednica Desanka Lopičić primila Zastupnika Crne Gore pred Evropskim sudom za ljudska prava u Strazburu

Predsjednica Desanka Lopičić sa sudijama Ustavnog suda primila je u radnu posjetu  Zorana Pažina, Zastupnika Crne Gore pred Evropskim sudom za ljudska prava u Strazburu.

Tema sastanka je bio okvirni pregled strukture predmeta iz Crne Gore pred Evropskim sudom za ljudska prava u Strazburu.

 

05.02.2014. godine

Susret predstavnika Ustavnog suda Crne Gore sa predstavnicima Savjeta Evrope

Sudije Ustavnog suda Crne Gore Miodrag Iličković i Hamdija Šarkinović, zamjenica Generalnog sekretara Dragica Davidović, rukovodilac Odjeljenja za ustavne žalbe, Jadranka Novaković i Nerma Dobardžić, ustavnosudski savjetnik i oficir za vezu sa Venecijanskom komisijom, sastalii su se, u srijedu, 29. januara 2014. godine, sa šefom Odjeljenja za podršku u primjeni ljudskih prava na nacionalnom niovou Tatianom Termacic i savjetnikom u Odjeljenju za programiranje – praćenje projekata Savjeta Evrope Delphine Freymann.

Na sastanku je razgovarano o planiranim aktivnostima, kao i o modalitetima buduće saradnje Ustavnog suda Crne Gore i Savjeta Evrope.

Sagovornici su, tokom susreta, posebnu pažnju posvetili potrebama Ustavnog suda, a sve u cilju pripreme Projekta "Poboljšanje ljudskih prava u Crnoj Gori".

 

03.02.2014. godine

Susret predsjednice Ustavnog suda Crne Gore Desanke Lopičić sa šefom Misije EU, amabasadorom Mitjom Drobničem

Predsjednica Ustavnog suda Crne Gore Desanka Lopičić, sa saradnicima, sastala  se sa šefom Delegacije Evropske unije u Crnoj Gori, ambasadorom Mitjom Drobničem, sa saradnicima, na njegov zahtjev.

Tokom susreta sagovornici su razmijenili mišljenja o ulozi Ustavnog suda u ostvarivanju vladavine prava u Crnoj Gori, sa posebnim osvrtom na izazove Ustavnog suda na putu Crne Gore u Evropsku uniju.

 

29.01.2014. godine

Predsjednica Ustavnog suda Crne Gore Desanka Lopičic kod predsjednika Evropskog suda u Strazburu 

Predsjednica Ustavnog suda Desanka Lopičić, prisustvovaće 31. januara 2014. godine, Svečanoj sjednici Evropskog suda za ljudska prava povodom otvaranja nove radne godine Suda u Strazburu i Seminaru, koji će se održati istog dana.

Tema Seminara je “Implementacija presuda Evropskog suda za ljudska prava - Zajednička sudska odgovornost?”: 1. Sa stanovišta Suda: njegova uloga u implementaciji sopstvenih presuda, ovlašćenja i ograničenja i 2. Sa stanovišta nacionalnih pravosudnih organa - uloga nacionalnih sudova u sprovođenju presuda Suda.

Tokom posjete predsjednica će se sastati sa predsjednikom Evropskog suda g-dinom Deanaom Spielmannom.

 

16.01.2014. godine

Odluka o izboru predsjednika Ustavnog suda

15.01.2014. godine

SAOPŠTENJE

Ustavni sud Crne Gore je, saglasno odredbama člana 6.a Zakona o Ustavnom sudu, na danas održanoj I sjednici za predsjednicu Ustavnog suda izabrao sudiju Desanku Lopičić.

Sudija Lopičić je prvi put izabrana za sudiju Ustavnog suda 23. juna 2005. godine. Od 10. septembra do 17. decembra 2007. godine obavljala je funkciju VD predsjednika Ustavnog suda, a od 2007. godine, do novog izbora obavljala je funkciju sudije koja zamjenjuje predsjednika Ustavnog suda.

          

          15.01.2014. godine  

Izabrane sudije Ustavnog suda Crne Gore

Skupština Crne Gore na sedmoj sjednici drugog redovnog (jesenjeg) zasijedanja, održanoj 27. decembra 2013. godine, u prvom glasanju (dvotrećinskom većinom) za sudije Ustavnog suda izabrala je Milorada Gogića, dr Dragoljuba Draškovića, Miodraga lličkovića,  Desanku Lopičić,  Mevlidu Muratović, Hamdiju Šarkinovića i Budimira Šćepanovića.